Main Menu
Sports > Sports Fixture List 2014

Fixtures 2016/17

More fixtures are to be added across all sports and will be added automatically dependant on progression through tournaments.
Sport Year School / Fixture / Organiser Venue/Time
       
September      
       
Thursday 15th 9 Boys Rugby League National Playoff game v St.Cuthberts Home 3:30pm
Thursday 15th U15  Girls RFU Emerging Schools Festival  West Park RUFC 1:00pm 
Tuesday 20th  11 Boys Football Central Venue Sutton 2:30 - 5:00pm
Wednesday 21st 7 A & B Boys Football Friendly v St. Augustines St. Augustines 4:00pm
Wednesday 27th 10 Boys Football Central Venue Sutton 2:30 - 5:00pm
Wednesday 27th 8 Boys Football Friendly v Rainhill Home 3:30pm
Wednesday 28th 7 Boys Rugby League Festival  Cowley 3:00pm
Thursday 29th U13 Girls RFU Emerging Schools Festival Widnes RUFC 1:00pm
       
October       
       
Tuesday 4th 9 Boys Football Central Venue Sutton 2:30 - 5:00pm
Wednesday 5th 9 Boys Rugby League National Cup v Rose Bridge Rose Bridge Wigan 3:30pm
Thursday 6th 10 Boys RFU Emerging Schools Festival  Anselmians RUFC 1:00pm
Thursday 6th 8 Boys Champion School Fixture v Cardinal Newman Home 3:30pm
Monday 10th 11 Boys Football v Hope Academy  Hope 4:00pm 
Monday 10th 7,8,9,10/11 Girls Netball Friendly v Rainhill Home 3:30pm
Tuesday 11th 8 Boys Football Central Venue Sutton 2:30 - 5:00pm
Wednesday 12th KS3 Girls Football v Rainhill  Home 3:30pm
Wednesday 12th 10  Boys Rugby League Friendly v St. Augustines St. Augustines 3:30pm
Thursday 13th 7 & 8  Girls Football Liverpool County FA Festival  Prescot Leisure 3:30 - 5:00pm
Thursday 13th 9 Boys RFU Emerging Festival  Widnes RFU 1:00pm
Thursday 15th 7 Boys Rugby Union Emerging Schools Tournament  Widnes RUFC
Monday 17th 9 Boys Merseyside football v Maghull Away Maghull
Monday 17th 8 Boys national cup rugby league v Rose Bridge Rose Bridge Away 3:30pm ko
Tuesday 18th 7 Boys Football Central Venue  Sutton 2:30 - 5:00pm
Tuesday 18th KS3 Girls Rugby v Rainhill Home 3:30pm
Tuesday 18th 11 Boys Footbball Merseyside Cup v Maricourt Away Maricourt 3:45pm
Wednesday 19th 8 Boys Football v Rainhill Home 3:30pm
Thursday 20th 9 & 10 Girls Football Liverpool County FA Festival  Prescot Leisure 3:30 - 5:00pm
Thursday 20th 8 Boys RFU Emerging Festival  West Park RFU 1:00pm
       
       
November      
Tuesday 1st 7 Boys Rugby League National Cup Game V St. Peters & Pauls Home 3:30pm
Tuesday 1st 10 Boys Football League fixture v Rainhill Rainhill 3:30pm
Wednesday 2nd  9 Boys Rugby League Friendly v St. Augustines Home 3:30pm
Thursday 3rd 7 Boys RFU Emerging Schools Festival  Sefton RFU 1:00pm
Thursday 3rd 11 Year 11 Basketball Central Venue  Carmel College 3:30pm
Monday 7th 7,8,9,10/11 Girls Netball Friendly v Haydock  Haydock 3:30pm
Wednesday 9th 10 Boys St. Helens Cup Rugby Q'Finals v Hope Academy Away 2:30pm
Thursday 10th U15 Girls RFU Emerging Schools Festival West Park 1:00pm
Monday 14th U13 Girls Rugby Union v Haydock  Home 3:30pm
Monday 14th  8 Boys Merseyside Football  Away 2:30pm
Wednesday 15th 10 Boys Rugby League Friendly v St.Augustines Home 2:45pm
Thursday 17th U13 Girls RFU Emerging Schools Festival  Widnes RFU 1:00pm
Monday 21st 7 Boys Merseyside football v Birkenhead Park  Away 2:30pm
Wednesday 23rd 8 Girls Netball St. Helens Central Venue  TBC PM
Wednesday 23rd  U14s Boys Rugby Union Lancashire Cup v St. Margrets  Home 2:30pm
Thursday 24th 9 Boys RFU Emerging Schools Festival  New Brighton RUFC 1:00pm
Thursday 24th  9 Boys Basketball Central Venue  Carmel College 3:30pm
Thursday 24th 7 & 8  Girls Liverpool County FA Girls Festival Prescot Leisure 3:30 - 5:00pm
Thursday 24th  9 & 10 Girls Liverpool County FA Girls Festival  Prescot Leisure 3:30 - 5:00pm
Tuesday 29th KS3 / 4 Boys St. Helens Badminton Tournament  Broadway 10:00am - 3:00pm
Tuesday 29th 9 Boys Football fixture v Cowley Home 3:00pm
Wednesday 30th 7 Girls Netball St. Helens Central Venue TBC PM
Wednesday 30th 6th Form 6th form boys football match  Birkenhead College 2pm
December      
Thursday 1st U13 Girls Rugby Union Emerging Schools Tournament  Southport 1:30pm
Thursday 1st 7 Boys Basketball St. Helens Central Venue Carmel College 
Monday 5th  U13  Boys Indoor Cricket Competition 12:00 - 4:00pm
Tuesday 6th KS3 / 4 Girls St. Helens Badminton Tournament  Broadway 10:00am - 3:00pm
Wednesday 7th  6th Form  Football match  Home 2:00pm
Wednesday 7th 7a & b Girls Netball Friendly v Rainhill  Home 3:30pm
Thursday 8th 10 Boys Basketball central venue  Carmel College 3:30pm
Thursday 8th U14  Boys Rugby Union Lancashire Cup v Ormskirk  Ormskirk 2:30pm
Monday 12th  U15 Boys Indoor Cricket Competition  12:00 - 4:00pm 
       
January       
Monday 9th 7 Football fixture v Birkenhead Park  Birkenhead Park 
Wednesday 11th 6th Form  6th form football v Birkenhead Park  Away 2:00pm
Monday 16th 10 Boys Rugby League v Cowley  Cowley 3:00pm
Tuesday 17th KS3 & 4  St. Helens Table Tennis Competition Hope Academy 3:30pm
Tuesday 17th 9 Boys Rugby League St. Helens Cup v Rainhill Home 3:00pm
Wednesday 18th 7 Boys Rugby League v Cowley  Cowley 3:15pm
Monday 23rd 10 Boys Rugby League v Haydock Haydock 3:15pm
Tuesday 24th U15  Girls Rugby Union Friendly v St.Peters & Pauls Away 3:30pm
Tuesday 24th  7 BoysRugby League v Sutton Home 3:00pm
Wednesday 25th KS3 Girls Football v Rainhill and Haydock Away Rainhill 3:30pm
Thursday 26th  KS3 / 4 Boys Badminton Merseyside competiton  Broadway 10:00am
Monday 30th  7,8,9,10/11 Girls Netball Friendly v Haydock  7,8,9,10/11
Tuesday 31st 7 Boys football Merseyside cup v Broad Green Home 3:00pm
February       
Wednesday 1st 7 & 8  St. Helens Sportshall Athletics  Sutton
Year 7 10:00 - 12:30
Year 8 1:30 - 4:00pm
Wednesday 1st  7 Boys Football v Hope  Hope 3:30pm
Thursday 2nd KS3 / 4 Girls Badminton Merseyside competition Broadway 10:00am
Monday 6th KS3 and 4  Girls rugby v Rainhill Home 3:00pm
Tuesday 7th 7 Boys Rugby league Plate competition v St.Edmond Arrowsmith Away 3:00pm
Wednesday 8th 7,8,9,10/11 Girls Netball Friendly v Cowley  7,8,9,10/11
Wednesday 10th 10 Boys Rugby League Plate competition v St.Cuthberts  Home 3:00pm
Tuesday 21st 7 Boys Rugby St. Helens Cup v De La Salle Home 3:00pm
Tuesday 21st  U14s Boys Rugby Union v St. Wilfreds  Blackburn RU 2:45pm
Thursday 23rd 8 Boys RFU Emerging Schools Festival  LSH 1:00pm
Monday 27th  7,8,9,10/11 Girls Netball Friendly v Rainhill Rainhill 3:30pm
Tuesday 28th 7 & 9  Girls North West Rugby League Festival  Crosfields 12:30pm
Tuesday 28th  7b Boys B team football match v Southlands  Away 3:00pm 
       
       
March      
Wednesday 1st  6th Form  6th Form Football match v Birkenhead  Birkenhead 2:00pm
Thursday 2nd  7 Boys RFU Emerging Schools Festival Collegiate RUFC 1:00pm
Thursday 2nd  8 & 10  Girls North West Rugby League Festival  St Marys, Manchester 12:30pm
Tuesday 7th 9/10 Girls Netball St. Helens Tournament  Home 1:30 / 2:00pm Start
Tuesday 7th  9 Boys Rugby League Plate v St. Edmund Arrowsmith Away 3:00pm
Thursday 9th 9 Boys RFU Emerging Schools Festival TBC 1:00pm
Thursday 16th 8 Boys RFU Emerging Schools Festival  Parkonians RUFC 1:00pm
Friday 17th 7 & 8 Boys and Girls Indoor Athletics Merseyside Cup  Greenbank All Day
Thursday 23rd  7 Boys RFU Emerging Schools Festival  West Park RUFC 1:00pm
Thursday 23rd    Girls Netball County Tournament  Wirral Grammar all day
Thursday 23rd 7 & 8 Girls Liverpool County FA Festival  Prescot Leisure 3:30pm - 5:30pm
Wednesday 29th 7 & 8  Girls Netball St. Helens Tournament  Rainhill 3:30pm
Thursday 30th 9 & 10 Girls Liverpool County FA Festival  Prescot Leisure 3:30pm - 5:30pm
       
April      
Thursday 20th U15 Girls RFU Emerging Schools Festival Widnes RUFC 1:00pm
Thursday 20th 7,8,9,10 Girls Rugby League North West Finals TBC
Thursday 27th U13 Girls RFU Emerging Schools Festival West Park RUFC 1:00pm
       
May      
Thursday 4th 7 & 8  Athletics St. Helens Schools Quadkids Championships Sutton 1:30 - 4:30pm
Thursday 11th 7 & 8 Athletics St. Helens Schools Quadkids Championships Sutton 1:30 - 4:30pm
       
June       
Wednesday 14th   Rugby League Wargrave Contact Festival Wargrave 1:00 - 5:00pm
Wednesday 14th U13 Girls St. Helens Schools Rounders Tournament Ruskin Drive PM
Wednesday 14th U15 Girls St. Helens Schools Rounders Tournament Ruskin Drive PM
Wednesday 21st  U13 & 15 Girls St. Helens Schools Rounders Tournament  Ruskin Drive PM *(reserve date)
       
July      
Friday 8th All Years Merseyside School Games Wavertree Sports Park All Day
Tuesday 12th All Years St.Helens Schools Town Sports Athletics (Cowley) Robin Park All Day